Úcta k starším po celý rok.

Autor: Roman Vajaš | 15.10.2015 o 12:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  104x

Štát by sa mal postarať o dôstojný život našich starších občanov. O ľudí, ktorí celý svoj život naozaj tvrdo pracovali, aby sme sa my mladší mali lepšie. Aby sa nám žilo lepšie, keď si oni odopierali radosť, aby sme my mladší bol

V tento jesenný čas, keď sa nám príroda zafarbila do všetkých odtieňov, keď aj ona sama naznačuje, že si musí na zimu odpočinúť po tom čo nám odovzdala svoje plody, si všetci pripomíname mesiac úcty k starším. K ľuďom, ktorí celý svoj život naozaj tvrdo pracovali, aby sme sa my mladší mali lepšie. Aby sa nám žilo lepšie, keď si oni odopierali radosť, aby sme my mladší boli šťastní.

Určite však aj oni sami verili v to, že sa na zaslúženom odpočinku nebudú musieť zaťažovať s otázkami: „ Z čoho zaplatím nájomné za byt? Z čoho zaplatím stravu? Odkiaľ zobrať peniaze na stretnutie za kultúrou? Začo ísť pozrieť rodinu? Začo im kúpim nejakú tú maličkosť? Začo pohostím rodinu, keď prídu na návštevu? Ako chcem dať vreckové vnúčatám? ..a iné. Bohužiaľ, všetky doterajšie vládne strany na toto akosi pozabudli, resp. páni poslanci sa zatiaľ v tomto štádiu života neocitli. Oni žijú pre dnešok, ale jedného dňa sa aj oni stanú občanmi, ktorí budú odkázaní na sociálny systém krajiny. Ak si nestihnú zabezpečiť plné kontá vo svojich bankách, tak sa jednoducho stretnú so smutnou každodennou realitou dnešného dôchodcu. Výška dôchodku u väčšiny občanov je len almužnou za to, aké hodnoty pre tento štát za roky svojho života vytvorili. Naše národné hospodárstvo generuje dostatočné množstvo financií, avšak priority vládnych poslancov, resp. finančných skupín, sú niekde úplne inde. Osobne sa domnievam, že správne nastaveným systémom, kde človek, ktorý vytvára počas svojho života určité sociálne a spoločenské hodnoty, ktorý si riadne a poctivo platí všetky dane a odvody do finančného systému štátu, resp. mesta či obce, sa financie na slušný život občana na dôchodku vždy musia nájsť. Mala by to byť absolútna povinnosť týchto zákonodárcov.  Presne tak, ako oni argumentujú zákonmi, že dospelí – deti sa musia postarať o svojich starších rodičov, sú oni povinní urobiť všetko preto, aby nastavili taký systém, ktorý by týmto „deťom“  ich opateru hlavne finančne nezaťažoval. Štát by mal mať zodpovednosť postarať sa o dôstojný život našich starších občanov a nie nechávať ťarchu na ich deťoch. Dostali našu dôveru, slúžia nám, robia pre nás a hlavne vykonávajú svoj mandát za peniaze všetkých nás daňových poplatníkov.

Zároveň je smutné, že úcta k starším prestáva byť samozrejmosťou u mladej generácie. Jednoducho ich k tomu rodičia buď nevedú, alebo nemajú na nich čas. A niekedy sa ani nečudujem, keď doma počúvajú len kritiku na druhých , ohovárenie druhých, sťažovanie si na prácu, život, ... Potom je ťažké očakávať od dieťaťa úctu a milé správanie sa k druhým.  A keď ešte táto mládež neustále počúva akí sú nevychovaní, no tak sa aj nevychovane správajú. Je potrebné si uvedomiť, že práve my rodičia máme byť pre nich každodenným vzorom.

A na toto všetko sa našim starším občanom určite nepozerá dobre. V dnešnej uponáhľanej a turbulentnej dobe sa poniektorí so svojimi blízkymi stretnú možno raz za rok. Verím, že sú niekedy na nás mladších nahnevaní, že „nevieme ani ako vyzerá cesta k ich domu“. Ale ak chceme v súčasnosti zabezpečiť rodinu, tak nám  jednoducho nezostáva čas na každodenné stretávanie sa tak, ako tomu  bývalo v minulosti, keď naši rodičia o 15:00 „klepali“ vo fabrikách a potom sa išlo k babkám, na záhrady, s deťmi na kúpaliská, opekačky, na lyžovačky...  Jednoducho sa viacej času trávilo s rodinou. Systém, ktorý nám nastavili naši poslanci, na toto jednoducho nemyslí. Dnes je už pomaly problém stretnúť sa ako rodina každý deň doma na spoločnej večeri. Je to smutné, ale je to fakt.

roman vajaš 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?